Procedura rejestracji samochodu sprowadzonego z Niemiec

Na warsztacie

23-08-2022

Osoby, które mają zamiar kupić samochód udają się w tym celu do Niemiec. Popularność sprowadzanych stamtąd pojazdów cały czas rośnie, na co wskazują liczne statystyki. Dzieje się tak ponieważ w znacznej większości są to samochody zadbane, nierzadko mało używane. Mieszkańcy Niemiec często decydują się na zmianę samochodu, dlatego też sprzedają poprzedni w zaniżonej cenie.

Zasady rejestracji pojazdów sprowadzonych z Niemiec

Po sprowadzeniu samochodu z Niemiec obowiązuje 30-dniowy termin przerejestrowania pojazdu. Dopiero wówczas istnieje możliwość poruszania się nim po polskich drogach w legalny sposób. Cały proces generalnie nie jest skomplikowany, pod warunkiem, że zadba się o pobranie niezbędnych dokumentów z rodzimego wydziału komunikacji. Chodzi tutaj o miejsce właściwe dla adresu zamieszkania kupca pojazdu. Cała dokumentacja musi zostać przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego – przedkłada się zarówno oryginały, jak i przetłumaczone dokumenty. Wśród niezbędnych dokumentów znajdują się między innymi umowa lub faktura zakupu auta, czy dowód rejestracyjny. Ponadto konieczne jest przedłożenie potwierdzenia opłaty podatku akcyzowego i zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym.

Procedura rejestracji samochodu sprowadzonego z Niemiec

Czas potrzebny na rejestrację auta

Nowy właściciel przy rejestracji pojazdu powinien mieć przygotowane także dokument tożsamości, potwierdzenia uiszczenia niezbędnych opłat, wykupienie ubezpieczenia OC. W przypadku braku tego ostatniego można narazić się na dość wysoki mandat, ponieważ w 2022 roku to kwota 6020 złotych. Proces zarejestrowania pojazdu na tak zwany twardy dowód następuje dopiero po upływie około miesiąca. W tym czasie sprawdzane są wszystkie formalności związane z uregulowaniem opłat i przeglądania dotychczasowej historii pojazdu. Interesującą kwestią jest jeszcze koszt rejestracji pojazdu sprowadzonego z Niemiec. Opłaty urzędowe to łącznie około 155 złotych, zatem nie jest to zbyt wygórowana cena za legalność. Generalnie cała procedura zazwyczaj przebiega dość sprawnie, pod warunkiem, że od razu zadba się o dostępność wszystkich dokumentów.

Podobne artykuły