Gdzie jest wykorzystywana sztuczna inteligencja?

Nowe technologie

24-08-2022

Sztuczna inteligencja ma za zadanie wyręczać człowieka w niektórych czynnościach i ułatwiać jego codzienne funkcjonowanie. Ma ona zastosowanie obecnie w kilku obszarach, w każdym z nich jest doceniana przez dzisiejsze społeczeństwo. Pozwala w łatwiejszy sposób korzystać z dobrodziejstw technologii, warto się temu bliżej przyjrzeć.

Gdzie mamy do czynienia ze sztuczną inteligencją?

Sztuczna inteligencja to innym słowy uczenie maszynowe, działa ono między innymi w autonomicznych samochodach. W Izraelu powstał startup Mobileye, czyli systemy wykrywające przeszkody na drodze. Kolejnym przykładem, gdzie sztuczna inteligencja ma zastosowanie jest asystent głosowy, z którego wielu spośród nas korzysta. Najbardziej znanymi są Siri Apple’a, Google Assistant, Alexa Amazon i Cortana Microsoftu. Te największe firmy wprowadzają swoje produkty właściwie do każdego przedmiotu codziennego użytku. Przykładami są choćby lodówki, smartfony, samochody, czy głośniki. Wiele współczesnych firm ochroniarskich stawia na sztuczną inteligencję, ponieważ nauczania maszynowe lepiej wyczuwa potencjalne zagrożenie. Najczęściej na takie rozwiązania stawiają prywatne osoby, które chcą jak najlepiej chronić swoje mienie przed kradzieżą.

Gdzie jest wykorzystywana sztuczna inteligencja?

Ułatwienie życia w społeczeństwie

Dokonując zakupów w Internecie systemy płatności wymuszają na użytkownikach szereg konkretnych działań. Mają one na celu zabezpieczenie danych osobistych i jednocześnie potwierdzać tożsamość. Sztuczną inteligencję, czyli uczenie maszynowe ma zastosowanie między innymi w systemie MasterCard. Dzięki temu walczy się z fałszywym odrzucaniem kart kredytowych podczas finalizowania transakcji. Ponadto ludzie muszą chronić się przed przestępstwami polegającymi na notorycznych wyłudzeniach. Dochodzące do głosu uczenie maszynowe okazuje się często zdecydowanie lepsze w wykrywaniu nieprawidłowości, niż człowiek. Sztuczna inteligencja dochodzi już także do głosu na stronach internetowych z notowaniami giełdowymi i innymi informacjami. Wiele newsów piszą już boty, niektóre nawet są opatrzone komentarzami.

Podobne artykuły