Gdzie sprawdzić wpis do księgi wieczystej?

Usługi i wynajem

30-09-2022

Przy zakupie nieruchomości jedną z najważniejszych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, jest księga wieczysta. To niezbędny dokument z punktu widzenia ustalenia stanu prawnego nieruchomości, w którą chcesz zainwestować. W tym artykule omówimy co to jest księga wieczysta, co oznacza jej numer i jak go znaleźć.

Co to jest księga wieczysta?

Księgi wieczyste to publiczne bazy danych, którymi zwykle zajmują się lokalni urzędnicy publiczni. Zawierają transakcje związane z nieruchomościami, takie jak kupno/sprzedaż nieruchomości, hipoteka/umorzenie długów itp. Każda transakcja dotycząca nieruchomości prowadzona jest w księdze wieczystej. Obejmuje to, za co nieruchomość została sprzedana, kiedy została zakupiona i kto jest jej właścicielem.

Czy każda nieruchomość ma swoją księgę wieczystą?

Zwykle tak. Od tej reguły są jednak wyjątki. Zdarza się, że właściciele sąsiednich nieruchomości zgadzają się na połączenie kilku mieszkań/domów w ramach jednej księgi wieczystej. Jest to jak najbardziej zgodne z prawem, pod warunkiem że nieruchomości uznawane są za całość gospodarczą.

Gdzie sprawdzić wpis do księgi wieczystej?

Jak sprawdzić numer księgi wieczystej?

Numer księgi wieczystej można sprawdzić na dwa sposoby – albo w formie papierowej, albo elektronicznej. Jeśli wolimy bardziej tradycyjne podejście, najlepiej udać się do sądu rejonowego. O wiele szybszą opcją jest wyszukanie i dostęp do rejestru internetowego. Elektroniczne Księgi Wieczyste to najwygodniejsza w użyciu baza danych.

Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

A co jeśli nie znamy numeru księgi wieczystej lub gdzieś ją zgubiliśmy? Aby to ustalić, udaj się do wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego właściwego ze względu na lokalizację interesującej Cię nieruchomości. Inną opcją jest weryfikacja tego w powiatowym urzędzie dokumentacji geodezyjnej lub kartograficznej czy też w urzędzie gminy. Dostęp do jakichkolwiek danych z księgi wieczystej wymaga jednak oficjalnej podstawy prawnej.

Podobne artykuły